Förtroendevalda i kommunpolitiken

Våra förtroendevalda är alla de partikamrater som är ledamöter i olika kommunpolitiska organ, nämnder, styrelser, arbetsgrupper med mera. Ledamöter och ersättare i kommunfullmäktige är valda av lundaborna i de allmänna valen, medan ledamöter i nämnder och styrelser är utsedda av Vänsterpartiet Lunds medlemmar.

Läs mer om de förtroendevalda nedan. Kontakta oss på lund@vansterpartiet.se

Våra representanter i kommunfullmäktige i Lund

Ordinarie ledamöter (5) 

  1. Hanna Gunnarsson (gruppledare)
  2. Mats Olsson
  3. Angelica Svensson
  4. Sven-Bertil Persson
  5. Görild Malmberg

Ersättare (3) 

  1. Anders Jarfjord
  2. Helena Falk
  3. Lars A Ohlsson

Kommunala nämnder och styrelser

I listorna nedan betecknar (ord) ordinarie ledamot och (ers) ersättare.

  • Kommunstyrelsen (KS): Hanna Gunnarsson (ord), Mats Olsson (ers)
  • Byggnadsnämnden: Helmut Moser (ord), Ann Schlyter (ers)
  • Tekniska nämnden: Anders Jarfjord (ord), Anne Dederichs (ers)
  • Barn- och skolnämnd Lunds stad: Gösta Eklund (ord), Chelsea Long (ers)
  • Barn- och skolnämnd Lund öster: Hanna Gunnarsson (ord), Erland Stensson (ers)
  • Utbildningsnämnden: Helena Falk (ord), Jesper Sahlén (ers), Ibrahim Kakahama (ers)
  • Miljönämnden: Olof Peterffy (ord), Marianne Sonnby-Borgström (ers)
  • Kultur- och fritidsnämnden: Saima Jönsson Fahoum (ord), Göran Fries (ers), Nita Lorimer (ers)
  • Socialnämnden: Sven-Bertil Persson(ord), Martin Stensson (ers)
  • Vård- och omsorgsnämnden: Lars Ohlsson (ord), Karin Oscarsson (ers), Gunilla Wahlberg (ers)
  • Servicenämnden: Pontus Kjellström (ord)
  • Renhållningsstyrelsen: Sven-Inge Cederfeldt (ord), Savita Upadhyaya (ers)
  • Kommunrevisionen: Nilla Bolding
  • Valnämnden: Abe Bergegårdh (ord), Elisabeth Iregren (ers)
  • Överförmyndarnämnden: Elisabeth Iregren (ers)
  • Habostyrelsen: Govind Krishna Misra
  • Stiftelsen Lund Arena: Jesper Sahlén

Utskott och styrgrupper under kommunstyrelsen och kommunfullmäktige

  • Kommunstyrelsens arbetsutskott (KSAU): Hanna Gunnarsson
  • Miljö- och hälsoutskottet: Hanna Gunnarsson
  • Arbetsgivarutskottet: Mats Olsson
  • Styrgrupp för tätorterna utanför staden: Hanna Gunnarsson
  • Kommunfullmäktiges valberedning: Hanna Gunnarsson  (ord), Lars A Ohlsson (ers)
  • Kommunfullmäktiges demokratiberedning: Hanna Gunnarsson (ord)

Kommunala bolag

  • Lunds kommunala fastighetsbolag (LKF): Görild Malmberg (ord), Clas Fleming (ers)
  • Kraftringen (tidigare Lunds Energi): Ann Schlyter (ord)
  • Lunds kommuns parkeringsbolag: David Åkesson (ers)
  • VA Syd: Ulf Östman (ord), Olof Peterffy (ers)
  • Fastighets AB Lund Arena: Kerstin Rosendahl 

Kommunala råd

  • Funktionshinderrådet: Hanna Gunnarsson
  • Integrationsrådet: Martin Stensson
  • Studentrådet: Jesper Sahlén
  • Pensionärsrådet:  Hanna Gunnarsson
  • Höje å vattenråd: Gunnar Stensson (ers)

Nämndemän, Lunds tingsrätt

Inger Ridbäck, Azeb Witzell, Bodil Johansson och Bengt-Göran Paradis